Strona główna > Aktualności > Zakładanie własnej firmy

Dodano 2020-01-05 (komentarzy 0)

Zakładanie własnej firmy

Wróć do listy artykułów
Zakładanie własnej firmy

Dziś chcielibyśmy stworzyć Państwu swoisty poradnik, jak krok po kroku założyć własną firmą. Nie jest to łatwe, dlatego też wielu ma problem, by zacząć, bo zupełnie nie ma pojęcia, jak się do tego zabrać. Wystarczy jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami, by bez problemu poradzić sobie z każdym problemem i krok po kroku odhaczyć każdy punkt na drodze zawodowego szczęścia i spełnienia.

Kiedy powinniśmy założyć działalność gospodarczą?
Wtedy, gdy mamy pomysł na biznes, gdy jest duża szansa na realne jego powodzenie, a do tego wtedy, gdy nasze wykonywane czynności zmierzają do zarabiania pieniędzy. Jeśli więc coś robimy w sposób zorganizowany i ciągły, nasze działania muszą zostać zarejestrowane w formie właśnie firmy. Od czego więc zacząć?


KROK 1- WYPEŁNIĆ FORMULARZ CEIDG-1
Jeśli chcemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą, podstawą i początkiem wszystkiego jest wypełnienie i złożenie formularza CEIDG-1. Gdzie go złożyć? Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od tego, co jest dla nas bardziej wygodne. Dla osób stawiających na tradycyjne formy, osobiście w urzędzie miasta lub gminy, bądź za pośrednictwem listu poleconego, poświadczonego notarialnie. Dla tych zaś, którzy stawiają na opcje online, elektronicznie.

Złożenie formularza wiąże się automatycznie z założeniem firmy. Jest to wolne od opłat. W formularzu zawieramy wszelkie nasze dane osobowe, zapisujemy czym nasza działalność będzie się zajmowała, podajemy nazwę firmy i inne, niezbędne do rejestracji informacje.


KROK 2- NUMER NIP i REGON
Jeśli rejestracja zostanie zakończona pomyślnie, kolejnym krokiem jest uzyskanie numeru NIP i REGON, bez którego żadna firma nie mogłaby istnieć. Numer NIP stanowi podstawę, jeśli w grę wchodzą kwestie podatkowe, REGON jest podstawą, gdy kontaktujemy się z urzędem skarbowym, czy ZUS-em.


KROK 3- WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA
Jest to jedna z ważniejszych decyzji, bardzo trudna i na pewno warta zastanowienia. I tak do wyboru jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałt od przychodów ewidencyjnych i karta podatkowa. Podstawą jest wybrać takie rozwiązanie, by zyskać jak najwięcej korzyści, a jak najmniej strat. I tak:

 • Opodatkowanie na zasadach ogólnych
  Dochody opodatkowane są według skal podatkowej. Jak wiemy, dochód to różnica między przychodami, a kosztami uzyskania danego przychodu. Takie rozwiązanie jest dobre, jeśli przychody nie są wysokie, wówczas nie płaci się podatku. Można również w zeznaniu rocznym skorzystać z wszelkiego rodzaju ulg. Jeśli jednak ten przychód przekroczony zostanie, a więc dochody wyniosą powyżej 85 528zł, wtedy opodatkowanie wyniesie 32%. Wybierając tę formę należy pamiętać, iż koniecznym jest prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów.
 • Podatek Liniowy
  Tak, jak w przypadku pierwszej opcji, tak i tu bierze się pod uwagę różnicę między przychodami i kosztami. Tutaj podatek wynosi 19% i jest stały. Plusem jest to, że niezależnie ile zarobimy, podatek będzie zawsze taki sam. Dodatkowo, jeśli nie osiągnie się przychodu, nie płaci się podatku.
 • Ryczałt od przychodów ewidencyjnych
  W tym przypadku opodatkowaniu podlega tylko przychód, którego nie można pomniejszyć o koszty, jakie ponieśliśmy z uzyskanego przychodu. Tutaj można zdecydować się na stawki: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%. Stawka zależna jest od tego, jaką działalność prowadzimy. Tu prowadzi się uproszczoną ewidencję przychodów.
 • Karta podatkowa
  Najmniej znana, tutaj wysokość stawki karty podatkowej ustala każdy przedsiębiorca indywidualnie z naczelnikiem urzędu skarbowego. Wszystko zależy od wielu czynników, w tym od ilości mieszkańców miejscowości, w której jest firma, od wieku podatnika, jak również i rodzaju wykonywanych usług.


KROK 4- ZAŁOŻENIE KONTA FIRMOWEGO
Mając jednoosobową firmę, nie mamy obowiązku takiego konta firmowego mieć, ale z całą pewnością warto to zrobić. Po pierwsze rachunek taki daje nam pełen wgląd do naszych finansów firmowych, jest dużo tańszy, daje szereg możliwości, w tym na przykład darmowe przelewy do ZUS i US. Mając konto firmowe, prywatne pieniądze nie mieszają się z firmowymi, co daje pełen porządek, jeśli w grę wchodzą finanse naszej działalności.


KROK 5- PIECZĄTKA FIRMOWA, WIZYTÓWKI, GADŻETY
Mając już własną firmę, warto udać się w miejsce, które zajmuje się robieniem pieczątek, wizytówek i innego, tego typu rzeczy, jakie przedsiębiorcy, młodemu przedsiębiorcy będą przydatne. Pieczątka oczywiście niezbędna, bo konieczna jest w wielu firmowych dokumentach. Warto również pomyśleć o wizytówkach, by móc wziąć pod uwagę dobre zaprezentowanie naszej firmy przyszłemu klientowi. A do tego może kalendarze, długopisy lub inne formy reklamy naszego przedsięwzięcia?


KROK 6- WŁASNE MIEJSCE
Ten krok z pewnością należy zrobić już wcześniej i równoległe z zakładaniem firmy go zrealizować. W zależności od tego, jaki rodzaj działalności będziemy prowadzić, musimy mieć miejsce do pracy. Jedni wynajmują biuro, inni organizują sobie przestrzeń w domu, jeszcze inni poturbują dużego lokalu. Najważniejsze jest to, by to miejsce mieć i wiedzieć, że tam jest centrum dowodzenia naszego małego biznesu.


KROK 7- KREDYT
Ten krok może pojawić się na każdym etapie, łącznie z krokiem pierwszym. Wielu ludzi bowiem zakładając własną działalność, szuka dofinansowania swojego pomysłu. Banki w swoich ofertach posiadają wiele ciekawych kredytów dla firm, dzięki którym te osoby, które nie mają funduszy na realizację własnych marzeń, mogą w końcu je zrealizować. Kredyt można wziąć zakładając firmę, można również o nim pomyśleć, kiedy już ją mamy i chcemy dalej ją i siebie rozwijać.

I to by było na tyle. To podstawowe kroki do tego, by stać się szefem samym dla siebie, by mieć firmę, biznes, by spełniać się zawodowo i robić w życiu to, co naprawdę jest naszym zamiłowaniem, pasją i umiejętnością.

 

Komentarze: